Kouzelné krajky z papíru (2010)

AUTOR: ANNA ŠMALCOVÁ

Tato publikace, na českém trhu jedinečná, vám umožní nahlédnout do tajů výroby křehké jemné papírové krajky. Naučí vás krok po kroku ovládnout techniku, která je ve světě velmi oblíbená, vyrábět originální a jedinečná dílka, jako jsou přání, záložky do knihy, svatební oznámení, obálky, rámečky na fotografie, apod. Ukáže vám také mnoho způsobů, jak lze krásu krajek ještě podtrhnout různým zdobením nebo malovaným obrázkem. Dozvíte se, jaký materiál pro její výrobu použít, či jak pracovat s jednotlivými nástroji. Kniha je doplněna množstvím obrázků a předloh, které vám budou inspirací k výrobě půvabných dárků. Vzory jsou svou náročností vhodné, jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé.


NOVINKY V MÉDIÍCH

14/8/2016

ČTENÁŘSKÁ RECENZE: ANNA ŠMALCOVÁ – KOUZELNÉ KRAJKY Z PAPÍRU

Kniha Kouzelné krajky z papíru od Anny Šmalcové je dalším titulem z mé oblíbené série Šikovné ruce. Téma krajek z papíru je trochu složitější a hodí se hlavně pro ty, kteří mají v sobě o něco málo víc než špetku trpělivosti, ale není to ani zdaleka tak složité, jak se na první pohled může zdát, k čemuž i dost přispívá sama autorka.

Po přečtení této knihy jsem měla pocit, jako bych se právě vrátila z intenzivního kurzu, ve kterém mi bylo vše důkladně a precizně vysvětleno.Kouzelné krajky z papíru

Jako první se kniha věnuje výběru papíru, který na krajky použijete. Seznámíte se nejen s jeho vhodnou strukturou, ale i nejvhodnější gramáží.

Stejně podrobně jsou v knize rozebírána i další témata: nástroje pro vytlačování vzoru, perforovací nástroje a nůžky. Ano, ano. Především nůžkám je třeba věnovat opravdovou pozornost, protože jinak se s jednotlivými vzory natrápíte mnohem více, než je nezbytně nutné.

Mohlo by se zdát, že těch několik stránek s popisem nástrojů bude vyčerpávajících a budeme tedy moci přikročit k samotné tvorbě kouzelných vzorů, ale to je omyl. Autorka nedělá opravdu nic polovičatě, takže nás při jednom seznámí ještě s nejrůznějšími pomůckami, které nám vytváření křehkých krajek ulehčí a zpříjemní.

Další dvoustrana je věnována nejrůznějším variantám dekorace hotové krajky – od barvení až po zdobení stuhou. Samostatný článek je věnován i barvení podkladového papíru či plastickým ozdobám.

A konečně, po dvaceti stranách teoretického povídání, přichází na řadu ona toužebně očekávaná praktická část. S pomocí detailně rozkreslených návodných obrázků a bravurně vysvětleného postupu budeme moci vytvořit jednoduchou záložku se vzorem motýla a rostlin. Když zvládneme tento jednoduchý příklad, můžeme si své dovednosti vyzkoušet na dalších 27 vzorech, které mají odlišnou obtížnost i využití. Začneme tedy jednoduchým vzorem růže třeba na blahopřání k svátku a skončíme opravdovou a nefalšovanou křehkou papírovou krajkou na luxusní svatební blahopřání.

Vzory jsou součástí knihy a pro počáteční inspiraci se hodíKniha sama ale dokáže motivovat k vytváření vašich vlastních originálních vzorů, kterými můžete potěšit nejen sebe, ale i své příbuzné nebo třeba kolegy v práci.

Autorkou recenze je Lucie Zemanová

(https://www.bux.cz/literarni-kavarna/ctenarske-recenze/kouzelne-krajky-z-papiru.html)

_____________________________________